Мереф'янська територіальна громада

Харківська область, Харківський район

25.04.2025 13:13

Заходи профілактики та попередження отруєння бджіл засобами захисту рослин

9f2ba45c-e4f1-4817-b104-05fd00934d89.jpg

24 квітня у міській раді відбулась зустріч «Заходи профілактики та попередження отруєння бджіл засобами захисту рослин».

Захід  мав метою попередження випадків отруєння бджіл внаслідок застосування пестицидів та налагодження ефективної комунікації органів місцевого самоврядування, бджолярів та сільгоспвиробників

Також основною ціллю проведення зустрічі було роз'яснення алгоритмів взаємодії пасічників, аграріїв та органів місцевої влади під час застосування засобів захисту рослин, попередження та недопущення отруєння бджіл, ознайомлення з основними положеннями законодавства у галузі бджільництва.

Під час наради розглянули наступні питання:

- основні положення Закону України «Про бджільництво»;

- комунікація та взаємодія всіх суб’єктів у сфері бджільництва з метою недопущення отруєння бджіл засобами захисту рослин;

- порядок видачі ветеринарно-санітарного паспорта пасіки;

- порядок реєстрації пасіки;

- епізоотичне обстеження пасік та лабораторне дослідження підмору;

- алгоритм дій пасічників і аграріїв у період обробітку угідь пестицидами;

- дотримання агровиробниками встановлених регламентів та санітарних норм і правил транспортування, зберігання, торгівлі та застосування засобів захисту рослин;

- порядок дій у випадку підозри на отруєння бджіл засобами захисту рослин;

- надання першої долікарської допомоги при укусах бджіл.

На заході присутнім донесли, що аграрії повинні не пізніше ніж за три доби до початку обробки через засоби масової інформації повідомляти органи місцевого самоврядування та пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до 10-ти кілометрів від оброблюваних площ про проведення хімічних обробок посівів де зазначати конкретну дату проведення, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату, якими будуть оброблятись посіви, обов’язково вказувати, яка культура посіяна та підлягає обробітку.

Обробку сільськогосподарських угідь проводять у період відсутності льоту бджіл у ранкові та вечірні години. Беручи до уваги токсичність всіх пестицидів для бджіл, обприскування сільськогосподарських культур, які є медоносами, потрібно проводити у фазу до цвітіння або після цвітіння.

Серед іншого, також учасникам роз’яснили те, що власники бджолосімей повинні обов’язково зареєструвати пасіку та своєчасно інформувати представників територіальної громади і сусідні господарства про місця перебування своїх пасік.

Присутнім розповіли про алгоритм дій у випадку загибелі бджіл, ознайомили з межами санітарних зон.

Зустріч проходила у форматі живого діалогу. Учасники мали нагоду отримати методичні матеріали, відповіді на поставлені запитання, а також додаткові роз’яснення та рекомендації.

На завершення наради у підсумку прозвучало те, що саме злагоджена співпраця між аграрієм та пасічником сприяє упередженню конфліктних ситуацій.

Дотримання цих простих правил дозволить уникнути непорозумінь. Адже аграрне виробництво та бджільництво залежні одне від одного. Бджоли дають не лише мед чи пилок, але й збільшують врожайність сільгоспкультур на 30-40%, запилюючи їх, а пасічники матимуть кращий медозбір, якщо поля захищені від шкідників.

Захід відбувся за ініціативи Мереф'янської міської ради за участю  Харківського районного управління Головного управлінням Держпродспоживслужби в Харківській області.