Мереф'янська територіальна громада

Харківська область, Харківський район

26.12.2023 09:07

Чим небезпечний чадний газ та як уберегтися від отруєння!

default-for-import.jpg

З настанням холодів та через російські обстріли українці гріються як можуть: використовують пічки, генератори та інші нагрівальні прилади. Але, купуючи таке обладнання, важливо розуміти й ризики, які може спричинити його використання.

Оксид вуглецю (СО) – це токсичний газ. Він утворюється, якщо горіння відбувається в умовах браку кисню. Його називають чадним газом. Чадний газ не має кольору, запаху чи смаку, тому його неможливо ідентифікувати без спеціальних приладів, але він може бути смертельним для людини і негативно впливає організм навіть у невеликих концентраціях.

✅При роботі яких приладів може виділятися чадний газ?

Чадний газ утворюється при горінні вуглецевих сполук. Він може накопичуватися в приміщеннях із несправною технікою або недостатньою вентиляцією, що спричиняє порушення доступу свіжого повітря.

Чадний газ виділяється під час роботи:

- дров’яних/газових/вугільних печей;

- портативних бензинових генераторів;

- камінів;

- газових водонагрівачів тощо.

У кровоносній системі чадний газ з’єднується з гемоглобіном – білком, що бере участь у транспортуванні кисню, відтак кров втрачає здатність переносити і доставляти кисень до тканин, а організм швидко починає відчувати його нестачу.

Від об’єму та часу, впродовж якого людина вдихає чадний газ, залежить ступень отруєння та симптоматика. Вдихання чадного газу навіть у невеликих концентраціях, але протягом тривалого часу, може мати серйозні наслідки для здоров’я.

✅Якими є загальні симптоми ураження чадним газом?

Поширеними симптомами впливу чадного газу є головний біль, нудота, прискорене дихання, відчуття втоми, запаморочення та сплутаність свідомості. Якщо ж ви відчуваєте подібні симптоми і підозрюєте, що причиною їх може бути чадний газ, перш за все - вимкніть усі прилади, крім електричних, та відкрийте вікна, щоби впустити в приміщення повітря.

✅Як уберегтися від отруєння чадним газом?

Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області нагадує:

- не залишайте ввімкнені газові прилади без нагляду;

- для обігріву помешкання використовуйте лише призначені для цього прилади (до приладу, не використовуйте газову плиту для обігріву приміщення);

- регулярно перевіряйте газове обладнання, вентиляційні канали та димоходи на справність;

- часто провітрюйте приміщення , в якому є газові прилади;

- у помешканні з пічним опаленням завжди відчиняйте заслінку в пічці чи комині;

- не використовуйте генератор чи будь які бензинові двигуни в приміщенні.

Подбаймо особисто про своє здоров’я!

ваввв.jpg